• معرفی مرکز و ساختار

دانشگاه علامه طباطبائی

دانشگاه علامه طباطبائی در جایگاه بزرگ‌ترین دانشگاه تخصصی علوم انسانی کشور جمهوری اسلامی ایران ، به‌عنوان دانشگاه پیشرو در دستیابی به رشد و توسعه و دانش در حوزة علوم انسانی و اجتماعی کشور به لطف بهره‌مندی از توانمندی و شایستگی‌های گران‌سنگ اعضای هیئت علمی و پژوهشگران خود، منشأ خدمات ارزشمندی به جامعه بوده است. بسیاری از چهره‌های برجسته علمی، سیاسی، اجرایی و چهره‌های ماندگار و بنیان‌گذاران دانش‌های مختلف انسانی و اجتماعی از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه بوده‌اند. بر اساس ارزیابی شاخص ها و معیاری های آموزشی و پژوهشی از سوی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری، این دانشگاه از سال 1395 به عنوان دانشگاه برتر و در سال 1396 به عنوان دانشگاه تخصصی سطح یک کشور نائل آمد.

این دانشگاه  با ۱۰ دانشکده و یک مؤسسة آموزش عالی فعال، یک پردیس تحصیلات تکمیلی، یک مرکز رشد و نه پژوهشکده و مرکز پژوهشی، در ۲۲۶ رشته و گرایش تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. تعداد اعضای هیئت‌علمی تمام‌وقت دانشگاه در حال حاضر ۵۳۰ نفر است. این دانشگاه از بدو تأسیس تا حال حاضر، حدود هفتاد و هفت هزار دانش‌آموخته به جامعه تقدیم کرده است و تعداد دانشجویان این دانشگاه در سال تحصیلی ۹۶-۹۵، به حدود۱۸۰۰۰ نفر بوده است.

 

 درباره مرکز آزفا

بیش از دو دهه از تاسیس رشته­ی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان در دانشگاه علامه  طباطبائی می گذرد و دانش آموخته های زیادی را روانه عرصه توسعه زبان فارسی در دنیا نموده است، فارغ التحصیلان این رشته به عنوان مدرس و پژوهشگر در مراکز فعال آزفا در کشور حضوری پر رنگ دارند. این دانشگاه در راستای اجرایی نمودن مفاد نقشه جامع علمی کشور و با هدف  گسترش فرهنگ و زبان و ادبیات  فارسی به عنوان یکی از مولفه های قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران، بر اساس مصوبه هیئت امنای دانشگاه و مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقدام به تاسیس «مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان» نموده است. این مرکز در 28 آذرماه سال 1396 با حضور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و هئیت رئیسه دانشگاه در محل ساختمان خیابان ایتالیا افتتاح شد.

ساختمان مرکز که منسوب به پروین اعتصامی می باشد دارای بافتی سنتی و جذاب می باشد. این ساختمان دارای سه طبقه بوده که شامل؛ 6 کلاس درس، 5 اتاق اداری، غذاخوری، اتاق استراحت اساتید و ...  می باشد.

اهداف مرکز

1.آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان و آشناسازی زبان­آموزان با فرهنگ و تمدن ایرانی - اسلامی

2.توسعه همکاری با سایر مؤسسات و سازمان­ها در قالب ارائۀ خدمات زبان­آموزی با همکاری مراکز ذیصلاح دانشگاه از جمله مرکز آموزش­های آزاد و مرکز روابط بین­الملل دانشگاه با هدف کسب درآمد از فعالیت­های مرتبط با آموزش زبان فارسی به عنوان یک صنعت.

ساختار تشکیلاتی مرکز